Fiyonklu Kelebek İğne Oyası Yapımı Tarifi

Fiyonklu Kelebek İğne Oyası Yapımı Tarifi
12 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 37 kez okundu.

Son dönemde yapılan fiyonklu iğne oyası tarifleri içerisinde hem yapımı kolay olan hem de oldukça zarif bir görüntü ortaya koyan kelebek modeller ön plana çıkıyor.

Fiyonklu kelebek iğne oyası yapımı püf noktası olarak kullanılan fiyonklar firkete yardımı ile yazma kenarına işlenmesi aşaması gerçekleştiriliyor. Fiyonkların zemin kısmı için işlenen kelebek kanatlı ve pırpırlı yaprakların üst kısmına birer yaprak atlayarak işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede fiyonklar iki ayrı renkle dönüşümlü olarak yazmaya eklenmiş ve görsellik en üst seviyeye çıkarılıyor

Fiyonklu Kelebek İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İlk olarak yeşil ip ile fiyonklu iğne oyası zemininin geçirilmesi sağlanıyor. Bu aşamada ilk olarak alt kısmına zürafaları yapılıyor. Üst kısmına da bir zürafa içine yerleşecek şekilde biri sağa biri sola bakan minik iki kelebek kanadı işleniyor. İkinci kelebek kanadının üzerine iki pırpır işleniyor ve iki zürafa atlandıktan sonra üçüncüye geçilmiş oluyor. Bu işlem tekrar aynı şekilde kelebek kanatlı motifler yazma boyunca işlenmesine devam ediliyor.

Fiyonk Oluşturma;

Firketenin alınıp üzerinde birkaç tur ip sarılması sonrasında firketenin ortası düğümleme işleminde sonra fiyonk oluşturulmuş oluyor. Yapılan bu fiyonk firketen kesinlikle çıkartılmadan yazmadaki iki pırpırın ilk sıradakine sabitlenme işlemi yapılıyor. Diğer fiyonk bir kelebek kanatlı motif atlanmak suretiyle diğer renkle diğer pırpırın ucuna eklenmek suretiyle sonuna kadar devam ediliyor.

Fiyonklu Kelebek İğne Oyası Yapımı Tarifi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hamile dedi ki:

    videolu anlatım işe yarardı aslında

Sayfa başına git