Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?
13 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 516 kez okundu.

Kışlık menemen bu ayların vazgeçilmezleri arasındadır. Kışın rahat bir şekilde geçmesini dileyen kişiler kolay malzemelerle birlikte  kışlık menemen yapabilirler.

Sivri biber

Çarliston biber

Kırmızı biber

Cam kavanoz ve kapağı

Tuz

Yapılışı:

Kendi ihtiyaçlarınızı belirleyerek kışlık menemen yapımına geçebilirsiniz. Ekip işi olduğundan bu şekilde daha rahat bir şekilde tamamlanacaktır. Yıkadığınız domatesleri alarak bir kabın içine doldurun. Kabuklarının daha kolay soyulması için üzerine kaynar su dökülür. Bu şekilde yarım saat beklendikten sonra domateslerin kabukları soyulmaya başlanır. Domatesler rendelendikten sonra bir kenara alınarak, biberlere geçilir. Önce kırmızıbiberler ideal bir boyutta doğranır ve tencereye alınır. Ardından çarliston biberler ve sivri biberlerde doğranır. Tüm doğrama işlemleri bittikten sonra kırmızı biberler yağ ile kavrulur. İçine de çarliston ve sivri biberler eklenir. Bir süre bunları kavurduktan sonra içine domatesler eklenerek kısık ateşin üzerinde kaynamaya bırakılır.

Domatesin içine tuz eklenmesi de bozulmasına engel olan durumlardan olacaktır. Dibin tutmaması için karıştırmak gerekir. Yumuşama görüldüğünde geniş bir kabın içine kaynar su dökülür ve kavanozlar+kapaklar bu suda bekletilir. Beklettikten sonra bunların içine menemenin doldurulma işlemi başlar. Kapağı sıkıca kapatıldıktan sonra aşağı gelecek şekilde bir bezin üzerine dizilir. Konservelerin hepsi bitince üzerine bir battaniye serilir ve bir gün bekletilir. Ertesi gün kavanozlar güneş görmeyen bir yere alınır.

Derin Dondurucuda Saklanması:

Derin dondurucuda kışlık menemenlerin saklanabilmesi için buzdolabı poşeti lazımdır. Domatesler rendelenir veya küp küp doğranır. Aynı şekilde biberlerde doğranır. Poşetin içine alta domates, üste de biber konur. Ve ağızları çok sıkı bir şekilde dondurucuya atılır. Pişirileceği vakit biberler kavrulur. Sonra da domatesler kavrularak bu şekilde menemeni hazırlamak mümkün olur. Böyle hazırlanan kışlık menemen bir yıla yakın taze kalacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git