İğne Oyası İle Yelpaze Modeli Yapılışı

İğne Oyası İle Yelpaze Modeli Yapılışı
18 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 151 kez okundu.

İğne Oyası İle Yelpaze Modeli Yapılışı

Geçmişten günümüze kadar özellikle elişi yapmayı seven bayanlar için tercih edilebilecek birbirinden farklı yöntem bulunmaktadır. Tığ ile el işi yapmak istemeyenler için özellikle iğne oyası kullanımı yaygındır. Etkileyici görünümü nedeniyle tercih edilmekte olan iğne oyası ile yelpaze modeli yapılışı oldukça basittir.

Parça parça hazırlanacak olan modelin öncelikle ilk aşamada alt tabanını yapılması gerekir. Tülbenttin kenarlarını dönerek işlemi için hazır hale getirilmesi sağlanır. Daha sonrasında üzerine iğne ile işleme yapılarak aynı şekilde motifin çıkartılması sağlanır. Yelpaze modelini çıkartılabilmesi için orta kısımdan başlanarak kenarlara doğru devam edilmesi gerekmektedir. Yuvarlak şekilde oluşacak olan motif istenilmesi durumunda daha büyük boyutlarda hazırlanabilir. Birbirinden farklı renklerin kullanılması ile hazırlanacak olan yelpaze modeli özellikle tülbentlerin daha şık görünmesini sağladığı için tercih edilmektedir.

İğne Oyası Modelleri

Elişi yaparken özellikle iğne oyası tercih etmek isteyenler bu konuda ilk denemeden itibaren farklı motifleri kullanarak istedikleri eşyaların kenarlarını süsleyebilirler. Tülbentlerin özellikle farklı şekillerde işlenmesini sağlamak amacıyla tercih edilebilecek

Yöntemler arasında yer almaktadır. Hazırlanacak olan iğne oyası ile yelpaze modeli sıra sıra ilerleyerek modelin oluşturulmasını sağlamaktadır. Parçalı şekilde hazırlanacak olan model için her parçanın tülbent üzerinde ayrı ayrı yapılması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git