Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir Tedavisi Nelerdir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir Tedavisi Nelerdir?
5 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 226 kez okundu.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir Tedavisi Nelerdir?

İnsan vücudunun ayakta durmasını sağlayan bir kas sistemi, iskelet sistemi ve omurga ile birlikte desteklenmiş bir sinir sistemi bulunmaktadır. Sinir sistemi beyin, beyincik, omurilik ve nöronlar ile birlikte birleşik sistemde oluşmuş bir sistemi oluşturmaktadır. Bu sistem içerisinde omurilik omurga tarafından korunan bir yapıya sahiptir ve omurga, vücudun dik duruşunu düzenlemektedir. Omurga üzerinde bazı sorunlar yaşanırsa bu duruş üzerinde bozuk bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık duruş bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Bu fiziksel sıkıntı, günlük hayatta hem fiziksel olarak birçok hareketi gerçekleştirmeniz için sıkıntı oluştururken hem de psikolojik olarak hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Altında yatan birçok farklı etmen bu rahatsızlık insan vücudunun normal dik yapısını bozarak kambur ve çukur bir yapı ortaya çıkarır. Özellikle duruş bozukluğu nedir konusunda cevap arayan kişiler, ağrılı ve sıkıntılı bir durum olarak fiziksel bir görüntü bozukluğudur, yanıtını almaktadır.

Doğru Yöntemler İle Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Genellikle çalışan insanlar tarafından karşılaşılan bu rahatsızlıkta duruş bozukluğu nasıl düzeltilir sorusunun cevabı sıklıkla aranmaktadır. Bu konuda uzmanlar tarafından önerilen yöntemler arasında sürekli ve düzenli olarak spor egzersizleri yapmak ve vücudu güçlendirmek bulunmaktadır. Duruş şeklindeki bozukluğu ortaya çıkaran duruş şeklinden vazgeçmeli ve bu şekli bozacak; bilgisayarı sürekli eğlenip kullanma, yük taşıma, yatış şekli gibi noktaları gözden geçirip değiştirmelisiniz. Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve kullandığımız mobilya ya da masa gibi noktalarda uygun sistemini tercih etmelisiniz. Düzenli dinlenme programı ve uyku programı sağlamalı, yük kaldırırken asla belden eğilmemeli sadece dizden eğilmeli ve anatomik yapıyı bozacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Duruş Bozukluğu Tedavisi Nasıl Sağlanmaktadır?

Uzmanlar tarafından önerilen doğru yöntemler ve ayrıntılı noktalar göz önünde bulundurulduğunda uyku düzeni, çalışma düzeni ve anatomik düzen sağlanarak duruş bozukluğu tedavisi için ilk adım atılabilir. Daha sonrasında kendi imkanlarımız ile egzersiz programları gerçekleştirerek, tedavi programınızı sürdürebilirsiniz. Örneğin bu noktada evde gerçekleştirebileceğiniz egzersizler arasında;

  • Ayakta durduktan sonra kollarınızı serbest bırakıp omurgamızı ve başınızı sabit tutarak omuzlarınız ile daire çizin,
  • Yavaş ve ritmik bir şekilde kollarınızı iki yana açıp tekrar önünüzde birleştirin,
  • Bacaklarınızı çapraz şekilde açıp kollarınızı arkanızda birleştirin ve bel kısmından öne doğru eğilin,
  • Bacaklarınız çapraz açık şekilde elleriniz arkada birleştirilmiş olarak öne doğru eğilin tekrar doğrulun,
  • Dizlerinin üzerinde yere oturduktan sonra ellerinizi arkada birleştirip vücudunuzu gerin, sonra dirseklerinizden tutacak şekilde kollarınızı birleştirerek vücudunuzu esnetin,
  • Ayaklarınız birbirine değecek şekilde yerde oturup vücudunuzu sağa ve sola doğru esnetin,
  • Bacaklarınızı uzatıp oturduktan sonra ellerinizle ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın gibi hareketler bulunmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git